23 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - dzień szerzenia wiedzy i zachęcania do korzystania z profesjonalnej pomocy. Bo depresja to coś więcej niż smutek.„Depresja nie wybiera słabych i ubogich. Jest chorobą demokratyczną. Podcina skrzydła nawet podczas najwyższego lotu.”
Płaczliwość, bezradność w codziennych sytuacjach czy brak uśmiechu można zauważyć bez trudu. Zaburzenia depresyjne mogą natomiast objawiać się nawet zwykłymi bólami brzucha. Szacuje się, że depresja i zaburzenia nastroju z nią związane dotykają 2 proc. dzieci i 8 proc. nastolatków. Częściej cierpią na nią dziewczynki. Symptomy i objawy , które mogą sugerować depresję to:
- Ból: nawracające, przewlekłe bóle. U małych pacjentów mogą pojawić się też nudności, wymioty, biegunka, duszność, omdlenia czy problemy z kołataniem serca;
- Zwiększenie lub zmniejszenie apetytu
- Nadmierne reakcje na codzienne problemy: zrzędliwość, marudność, kłótliwość;
- Brak chęci przebywania z rówieśnikami;
- „Głowa w chmurach”: fantazjowanie, zmyślanie, konfabulowanie;
- Brak decyzyjności i brak chęci do podejmowania wyborów: np. długie zastanawianie się jaki smak czekolady chciałbym zjeść;
- Ciągłe przepraszanie;
- Krótki sen;
- Nagła apatia;
- Utrata zainteresowań;
Depresja jest przewlekłym zaburzeniem i nawet jeśli w wyniku leczenia objawy całkowicie ustąpią, mogą pojawić się ponownie. Z tego powodu dziecko powinno pozostawać pod okresową kontrolą psychiatry lub psychologa, ewentualnie dobrze jest ustalić z lekarzem, w którym momencie lub w jakich sytuacjach należy wznowić kontakt ze specjalistą.
W większości przypadków zaburzenia depresyjne rozpoczynające się w okresie dzieciństwa lub dojrzewania nawracają w okresie dorosłości.
Jeśli zaburzenia depresyjne mają charakter czysto sytuacyjny, czyli wystąpiły w reakcji na trudną sytuację lub przykre wydarzenie, istnieje większe prawdpodobieństwo, że nie będą nawracać. W tej grupie chorych stwierdza się zwykle łagodniejsze nasilenie objawów.
Dostępne metody leczenia depresji, stosowane systematycznie i zgodnie z zaleceniami specjalistów umożliwiają skuteczne kontrolowanie objawów i prawidłowe funkcjonowanie w życiu codziennym.
Zapamiętaj!
- Zaburzenia depresyjne u dzieci, a zwłaszcza u nastolatków stwierdza się coraz częściej.
- Nieleczona depresja utrudnia dziecku codzienne funkcjonowanie i może negatywnie wpłynąć na naukę szkolną.
- Depresja u dzieci i młodzieży może przyjmować nietypowy obraz – u dzieci dominują wtedy skargi somatyczne, u nastolatków – zaburzenia zachowania.
- Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia, a w niektórych przypadkach dołącza się leki przeciwdepresyjne.
- Odpowiednie leczenie prowadzi do ustąpienia objawów.
Pedagog Szkolny.