20 i 21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole ,,Międzynarodowy Dzień Dziecka" oraz ,,Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień".
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.
Prawa dziecka, jak i człowieka to najbardziej elementarne i przynależne każdej jednostce ludzkiej z racji urodzenia prawa. Niestety na całym świecie wciąż dochodzi do ich łamania. Bardzo istotne jest zatem, aby od najmłodszych lat edukować w tej kwestii, poznawać te prawa by mieć ich pełną świadomość i potrafić reagować, gdy dochodzi do ich nieprzestrzegania i naruszania.
Dzieci, bardziej niż dorośli, są narażone na doznawanie przemocy. Dlatego bardzo ważne jest, by wiedziały, jakie przysługują im prawa.
Dziecko:
- Ma prawo do życia bez przemocy i do ochrony godności osobistej.
- Ma prawo do życia, a dorośli muszą zadbać o jego psychiczny i fizyczny rozwój.
- Ma prawo do nauki, ale też do wypoczynku, rozwijania zainteresowań i talentów.
- Ma prawo wypowiedzieć się w każdej sprawie, która jego dotyczy.
- Ma prawo do prywatności.
- Ma prawo do wychowania w rodzinie.
- Rodzice są odpowiedzialni za dziecka wychowanie i rozwój, a państwo ma obowiązek im w tym pomagać.
- Ma prawo do właściwej opieki i leczenia.
Choć święto to istnieje krótko, fakt, że dzieci mają swoje prawa podkreślał niemal 100 lat temu Janusz Korczak. Ten wspaniały pedagog i działacz społeczny mówił: „Nie ma dzieci. Są ludzie”.
21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.Tego dnia w naszej szkole wszystkich obowiązywał uśmiech, przyjazne nastawienie do innych, ciepłe spojrzenia a także serdeczne i miłe gesty.
Pedagog Szkolny