• DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

• DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU przypada na dzień 11 lutego.

Z tej okazji w szkolnej bibliotece zostały zorganizowane zajęcia dla wszystkich uczniów . Uczestnicy spotkania – wraz z Panią Joanną Latała, - obejrzeli kilka filmików edukacyjnych. Po projekcji dzieci dyskutowały o tym, czym jest Internet do czego można go wykorzystać, jak bezpiecznie poruszać się po sieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 obchodzony jest pod hasłem "Działajmy razem" i promuje działania zwiększające bezpieczeństwo w sieci. Dzieci i młodzież to grupy szczególnie narażone na niezliczone zagrożenia online, takie jak nieodpowiednie treści, czy fałszywe aplikacje.

Joanna Latała

•                            Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

• Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
            Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadamiać społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.
               We wtorek 21 lutego w obchody Dnia Języka Ojczystego włączyli się uczniowie naszej szkoły. Podczas  zajęć  poznawali tajniki wiedzy o języku polskim. Dowiedzieli się czym jest język ojczysty, dlaczego należy używać go w sposób poprawny oraz jak można wzbogacić swoje słownictwo. Uczniowie ochoczo bawili się w rebusy, układali rymowanki, próbowali swoich sił z „łamańcami językowymi”, a także ćwiczyli poprawność ortograficzną.  Dodatkowo na korytarzu została zamieszczona wystawa prac uczniów.
              Przygotowane przez uczniów plakaty z najczęściej popełnianymi błędami językowymi będą na pewno uczulały na poprawne stosowanie języka ojczystego.
               A jeżeli komuś wydaje się, że zna dobrze swój język ojczysty, niech poćwiczy przed lustrem lub z kolegami ten oto wierszyk Małgorzaty Strzałkowskiej:

MOWA POLSKA

Od stuleci polska mowa

ma w zapasie różne słowa -

kto się ćwiczy w ich wymowie,

ten bez trudu je wypowie!

Nie wierzycie? Sprawdźcie sami,

powtarzając razem z nami:

Skrajem parku rudy stworek

targa z górki spory worek,

w worku miarkę, tarkę, rogi,

bierki, serki i pierogi.

Nad rzeczułką nietoperze

taszczą paczkę poprzez perze,

w paczce kaszkę, ważkę, szelki,

muszkę, puszkę i muszelki

oraz miarkę, tarkę, rogi,

bierki, serki i pierogi.

Brzęczą pszczółki nad rzeczułką:

- Tu się trzeba puknąć w czółko!

Na cóż kaszka, ważka, szelki,

muszka, puszka i muszelki?

Po co miarka, tarka, rogi,

bierki, serki i pierogi?

Wszystko po to, aby z gracją

cieszyć się artykulacją,

bo kto ćwiczy się w wymowie,

znajdzie radość w każdym słowie!

Nie wierzycie? Sprawdźcie sami,

powtarzając razem z nami!

Małgorzata Skarbek

• Bal karnawałowy i Walentynki.

• Karnawał to czas wspaniałej i radosnej zabawy.

14 lutego w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie. Tego dnia wszystkim towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Dzieci przybyły w pięknych i pomysłowych przebraniach. Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci.

Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom jak i wychowawcom.

W tym dniu były również Walentynki Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Uczniowie mogli wrzucać swoje walentynki do przygotowanej uprzednio skrzynki walentynkowej. Następnie zostały one przekazane adresatom przez trzech sympatycznych listonoszy z klasy ósmej. Mieli oni w tym roku dużo pracy, gdyż uczniowie wysłali wiele serdecznych życzeń.Celem tego wyjatkowego dnia było wzmacnianie integracji wśród dzieci. Zachęcenie do okazywania uczuć innym osobom.  Uczniów w działaniu wspierał opiekun SU pani Jolanta Pióro, czuwając nad tym, żeby wszystkie kartki dotarły do swoich adresatów.