• By uczcić pamięć o wydarzeniach z czasów II wojny światowej
          • By uczcić pamięć o wydarzeniach z czasów II wojny światowej

          •           Wrzesień to miesiąc kiedy po długiej, wakacyjnej przerwie uczniowie wracają do szkół, by rozpocząć kolejny rok nauki. Dla polskich dzieci wrzesień 84 lata temu zaczął się jednak inaczej. Nie mieli możliwości usłyszenia pierwszego dzwonka, nie mogli usiąść w szkolnej ławce czy pobawić się podczas przerwy. Zmieniło się ich całe dotychczasowe życie, które od 1 września naznaczone było lękiem, bólem i cierpieniem. Rozpoczął się najtragiczniejszy okres w dziejach naszego narodu – II wojna światowa. W trakcie heroicznych walk podczas kampanii wrześniowej, dzień przed kapitulacją Warszawy 27.09. powstała największa organizacja konspiracyjna, która była fenomenem na skalę światową – Polskie Państwo Podziemne. By uczcić pamięć o wydarzeniach z czasów II wojny światowej uczniowie klasy 8 wraz z uczniami ze szkół zaprzyjaźnionych – Leśnej i Wzdołu Rządowego – udali się na wycieczkę do Kielc. Celem wyjazdu było pielęgnowanie wśród młodego pokolenia świadomości narodowej, a także poszanowania kultury, tradycji i historii naszych przodków. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od krótkiego przystanku w Leszczynach, gdzie pod pomnikiem Wybranieckich zapaliliśmy znicz. W Kielcach podeszliśmy pod dawną synagogę, a także pod Pomnik Pamięci Kieleckiego Getta. Następnie udaliśmy się do Instytutu Jana Karskiego – miejsca, w którym w 1946 roku zginęło ponad 40 Żydów. Pan Piotr – pracownik Instytutu – uświadomił naszym uczniom do jak dużych tragedii może doprowadzić plotka. Młodzież zapoznała się również z sylwetką Jana Karskiego i jego działalnością w Podziemiu. Z Instytutu przeszliśmy na dziedziniec dawnego więzienia działającego w latach 1939-1956, a następnie udaliśmy się do Ośrodka Myśli Obywatelskiej i Patriotycznej, gdzie przedstawiona została nam historia ziem polskich od czasów zaborów aż po czasy współczesne. Zajęcia odbyły się w nowoczesnej, multimedialnej przestrzeni ekspozycyjnej dzięki czemu uczniowie mogli lepiej zrozumieć tę trudną tematykę. Zdążyliśmy także zapalić znicz pod Pomnikiem Armii Krajowej, a także przejść na cmentarz partyzancki, by chwilą ciszy oddać hołd naszym przodkom. Zatrzymajmy się na chwilę i doceńmy odwagę, determinację i siłę, która towarzyszyła naszym dziadkom i pradziadkom w walce o to co najważniejsze – w walce o wolny kraj i spokojne życie.

        • Obchodzimy Światowy Dzień Jabłka
          • Obchodzimy Światowy Dzień Jabłka

          •      Dziś 28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. To jedne z najpopularniejszych i najzdrowszych owoców. Dlaczego warto spożywać więcej jabłek? Największą część masy jabłka, bo aż ok. 85%, stanowi woda. Średniej wielkości jabłko zawiera ok. 25 gramów węglowodanów, z czego ok. 4 g pochodzi z błonnika, który spowalnia trawienie i wchłanianie węglowodanów. Dzięki temu spożywanie jabłek nie powoduje tak szybkiego podwyższenia poziomu cukru we krwi. Jabłko zawiera bardzo wiele witamin i składników odżywczych korzystnych dla naszego organizmu: m.in. witaminy A, C, E, D, K, B, a także m. in. wapń, potas i magnez.

        • „Sprzątanie świata łączy ludzi"
          • „Sprzątanie świata łączy ludzi"

          • W bieżącym roku przypadał 30. finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Tegoroczne hasło kampanii brzmiało: „Sprzątanie świata łączy ludzi". Społeczność szkolna już kolejny raz wzięła udział w akcji sprzątania naszej planety. Uczniowie wyposażeni w jednorazowe rękawiczki oraz różnokolorowe worki z zapałem zbierali i segregowali „ śmieciowe trofea”. W promieniach wrześniowego słońca robota szła szybko i przyjemnie. Zebrane śmieci zostały oczywiście wrzucone do odpowiednich pojemników. „Sprzątanie Świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie „nieśmiecenia”, edukacja na temat odpadów oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Pamiętajmy jednak, aby dbać o środowisko każdego dnia, nie tylko w czasie akcji.

        • Światowy Dzień Umiejętności Czytania
          • Światowy Dzień Umiejętności Czytania

          • 8 września obchodziliśmy Światowy Dzień Umiejętności Czytania . Celem święta jest zwrócenie uwagi na fakt, jak ważna w dzisiejszym świecie jest umiejętność pisania i czytania. Z tej właśnie okazji , Pani bibliotekarka zaprosiła chętnych uczniów oraz uczennice do biblioteki, gdzie ich koleżanka uczennica klasy VIII , głośno i wyraźnie przeczytała fragment książki pt."Chatka Puchatka" autorstwa A.A.Millne.Tego dnia uczniowie przypomnieli także jedno z podstawowych praw człowieka- dostęp do darmowej edukacji i podkreśliły, że każdy z nas powinien mieć do niej dostęp.

            Joanna Latała.

        • OZE
          • OZE

          • 6 września w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące odnawialnych źródeł energii. Podczas prezentacji uczniowie poznali, co kryje się pod skrótem OZE. Dowiedzieli się, jakie rozróżniamy odnawialne źródła energii, jakie są plusy i minusy ich wykorzystania oraz jak dużo wytwarzanej w naszym kraju energii pochodzi ze źródeł odnawialnych.

            W części eksperymentalnej uczniowie przetestowali miniturbinę wiatrową, wykonując różnorodne testy i pomiary, aby sprawdzić, czy wielkość i kształt łopatek wiatraka ma znaczenie przy wytwarzaniu prądu elektrycznego. Sprawdzili również wydajność minipaneli słonecznych i spróbowali za ich pomocą pozyskać prąd elektryczny potrzebny do zaświecenia żarówki.

            Warsztaty miały na celu podniesienie świadomości społecznej wśród dzieci o roli odnawialnych źródeł energii w ochronie klimatu i budowaniu zrównoważonego bezpieczeństwa energetycznego.

        • EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU
          • EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

          •    Już kolejny raz uczniowie Szkoły Podstawowej  w Woli Szczygiełkowej aktywnie włączą się w  obchody Europejskiego Tygodnia Sportu.

               Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive ma zachęcić wszystkich do aktywnego trybu życia. Wspólnie ćwiczymy od 23 do 30 września.

               W ramach ETS w naszej szkole zaplanowano:
            - w dn. 25.09.2023r. gry i zabawy ruchowe  na świeżym powietrzu dla klas młodszych
            - w dn. 26.09.2023r. odbędzie się rajd rowerowy. 

            #BeActive

            #ETSPolska

             

             

        •    Laboratoria Przyszłości
          • Laboratoria Przyszłości

          •                                           

             

            Korzystając ze słonecznej, pięknej pogody 8 września uczniowie klasy I, II, IV i V wybrali się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Wraz z nauczycielami, panią Jolantą Pióro i panią  Małgorzatą Skarbek wyruszyli na spacer polną dróżką. Przechadzając się po lesie dzieci mogły obserwować przyrodę, patrząc i słuchając. Niezwykle pomocny okazał się sprzęt zakupiony w ramach Laboratoriów Przyszłości. Mowa tu oczywiście o aparacie fotograficznym i lornetce. Wszyscy byli niezwykle zainteresowani rozmaitymi okazami przyrody, np. mrowiskiem, korą drzew, roślinami, owadami, no i rzecz jasna grzybami, które o tej porze roku można spotkać w lesie. Mamy nadzieję, że takich wycieczek na łonie przyrody będzie więcej.

            #laboratoriaprzyszlosci

        • DEN i Ślubowanie

        • Dnia 12 października odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów dzieci klasy I. To bardzo ważne wydarzenie zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. Uroczystość ta miała doniosły , wyjątkowy charakter z uwagi na to, że została połączona ze świętem - Dnia Edukacji Narodowej. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście : Burmistrz M i G Bodzentyn Dariusz Skiba, Pani Bogusława Jankowicz - radna M i G Bodzentyn , sołtys Woli Szczygiełkowej i była dyr- Pani Bożena Wyglądacz, również była dyrektor szkoły Pani Marta Kita, Bożena Markowicz, Przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Lesisz, dyrektor szkoły Pani Grażyna Miernik, Rodzice, Nauczyciele ,Pracownicy szkoły i uczniowie starszych klas. W pięknie udekorowanej sali pierwszoklasiści prezentowali swoje umiejętności. Recytowali wiersze,śpiewali piosenki, tańczyli, a wszystko po to, aby mogli być przyjęci do grona społeczności szkolnej. Doniosłym momentem było ślubowanie oraz pasowanie na ucznia, którego dokonała dyrektor szkoły Pani Grażyna Miernik - tradycyjnie , drewnianym ołówkiem. Dowodem na to, że dzieci stały się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły było wręczenie przez wychowawcę, Panią Agatę Bzymek dyplomów- aktów pasowania na ucznia.Nie zabrakło upominków i słodyczy ufundowanych przez zaproszonych gości, nauczycieli i rodziców. Po ślubowaniu i pasowaniu pierwszaków uczniowie wszystkich klas przedstawili program artystyczny z okazji DEN. Piękne wiersze,piosenki, życzenia i symboliczny kwiatek, były dowodrm wdzięczności i uznania dla wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty.

          • Nagłówek

          • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

            Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

          • Nagłówek

          • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

            Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.