„(…) Dworek mały, bielony, nieforemny, złamany w sobie. Dzikie wino obrastało ganek.
W tyle dworu rosły cztery lipy prastare, z boku grusza olbrzymia rozpościerała nad dachem konary.
W głębi ogrodu, na dole stał samotny wielki modrzew (...)”.
Tak o dworku w Ciekotach pisał Stefan Żeromski- pisarz, który właśnie w tym miejscu spędził lata swojego dzieciństwa i młodości. Tu ukształtowała się jego wrażliwość, poczucie piękna oraz fascynacja literaturą. Tu- odkrył swoją pasję do pisania. To niesamowite miejsce odwiedzili uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami: Panią Agatą Bzymek i Małgorzatą Skarbek.
Pierwszym punktem wycieczki było Centrum Edukacyjne „Szklany Dom”, które zauroczyło nas niezwykle oryginalną aranżacją w postaci książek zwisających z sufitu. Następnie udaliśmy się w kierunku drewnianego dworku, zrekonstruowanego na wzór domu rodziny Żeromskich. Pani przewodnik oprowadzając nas po kolejnych pomieszczeniach, odsłaniała przed nami bogatą biografię pisarza. Przez chwilę mogliśmy poczuć klimat tamtych czasów, oglądając fotografie bliższych i dalszych krewnych pisarza.
Niezwykłą ciekawość chłopców wzbudziły flinty, dubeltówki i trofea myśliwskie. Dziewczynki przyglądały się dawnym przyborom do stylizacji włosów, które znajdowały się w pokoju mamy Stefana Żeromskiego. Szczególne zainteresowanie wzbudził instrument zwany fisharmonią, na którym chłopcy z klasy V i VI dali próbkę swoich umiejętności muzycznych. W towarzystwie pięknej, słonecznej pogody uczestniczyliśmy w grze terenowej „Azymut na Żeromskiego”, w której wcieliliśmy się w literackich poszukiwaczy skarbów, a tym samym poszerzyliśmy naszą wiedzę o pisarzu ziemi świętokrzyskiej- Stefanie Żeromskim.
W pięknej scenerii XIX-wiecznego dworku czytaliśmy również utwory znanych polskich poetów w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania; nie mogło zabraknąć „Syzyfowych prac” i „Przedwiośnia” samego S. Żeromskiego.
Na koniec udaliśmy się na plac zabaw. Wiklinowe tuby, zawieszone między drzewami, do których można wejść i pohuśtać się, okazały się nie lada atrakcją dla uczniów. Piękna jesienna pogoda, niezwykła postać Stefana Żeromskiego, ciekawe miejsce, jakim są Ciekoty, na długo zapadnie w naszej pamięci.
Wycieczka ta jest dowodem na to, że można łączyć edukację z rozrywką.
Małgorzata Skarbek
Agata Bzymek