Informujemy, iż od poniedziałku 7 marca 2022r. rozpoczyna się VI edycja zajęć w ramach Szkolnego Klubu Sportowego. Zajęcia odbywać się będą w poniedziałki i piątki od godz.1500 .
Opiekun grupy Grażyna Miernik
Informujemy, iż od poniedziałku 7 marca 2022r. rozpoczyna się VI edycja zajęć w ramach Szkolnego Klubu Sportowego. Zajęcia odbywać się będą w poniedziałki i piątki od godz.1500 .
Opiekun grupy Grażyna Miernik
W związku z informacjami o wojnie dzieci odczuwają to samo, co dorośli: bezradność, smutek, szok, strach, złość, rozpacz, współczucie, zagubienie i inne emocje, które mogą towarzyszyć tej sytuacji. Jednak o ile dorośli zdążyli w ciągu życia wypracować strategie radzenia sobie z lękiem i kryzysowymi wydarzeniami, o tyle dzieci potrzebują ich wsparcia, żeby zrozumieć i oswoić swoje myśli i uczucia oraz nauczyć się sztuki radzenia sobie z nimi.
Obecna sytuacja wymaga od rodziców, nauczycieli i innych osób sprawujących opiekę nad dziećmi podejmowania rozmów na bardzo trudne tematy, rozmów adekwatnych do wieku dzieci i ich wiedzy. Działania wojenne będą skupiać uwagę dzieci i młodzieży, tak jak każdego z nas. Niejasne, niesprawdzone informacje z mediów mogą prowadzić do niepewności i dezinformacji, a w konsekwencji – do nasilania się strachu o siebie i bliskie osoby. Dlatego jest niezwykle ważne, aby nie unikać tematu wojny, znaleźć przestrzeń do rozmowy o tym, co się dzieje w Ukrainie, o tym, co to dla nas oznacza i do jakich konsekwencji może prowadzić.
Jak zatem opisać dziecku czy nastolatkowi rzeczywistość, która nie mieści się w paradygmacie bezpiecznego świata? W jaki sposób przekazywać informacje o wojnie toczącej się za granicą tak, by jednocześnie chronić wrażliwość i zdrowie psychiczne dziecka?
Komunikaty do maluchów:
Komunikaty odpowiednie dla dzieci w każdym wieku:
Każdy potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Dziecko, nastolatek, rodzic, nauczyciel.
To podstawowa potrzeba każdego człowieka, umiejscawiana na samym dole piramidy potrzeb zaraz po potrzebach fizjologicznych. Informacje o wojnie mogą ją znacząco naruszyć. Dlatego tak istotne jest, by szczególnie teraz zatroszczyć się o poczucie bezpieczeństwa. Dorośli mogą wspierać dzieci w tym obszarze, opiekując się zarówno sferą poznawczą, poprzez rozmowy i dostarczanie informacji w sposób uwzględniający wiek, wrażliwość i możliwość rozumienia młodych ludzi, jak i sferą emocjonalną, przez udzielanie im wsparcia, dawanie akceptacji dla ich przeżyć i emocji, a także zapewnianie bliskości i życzliwej obecności.
Szanowni Państwo,
przypominamy, że od 21 lutego, od godziny 21:00, na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej został wprowadzony stopień alarmowy CHARLIE-CRP dotyczący cyberbezpieczeństwa kraju. Oto podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci, o których warto pamiętać:
W związku z podwyższonym stopniem alarmowym prosimy o zwracanie szczególnej uwagi na otrzymywane wiadomości e-mail oraz na zawarte w nich załączniki. Prosimy również o rozważne korzystanie z odnośników powiązanych z treściami sensacyjnymi odnoszącymi się do aktualnych i szeroko komentowanych zagadnień lub wydarzeń. Zalecamy szczególną ostrożność w otwieraniu wiadomości związanych z agresją Rosji na Ukrainę. Może im towarzyszyć złośliwe oprogramowanie w postaci skryptów, makr czy też plików wykonywalnych.
Zalecamy także wykonanie aktualizacji używanego oprogramowania systemowego oraz platform antywirusowych do najnowszych wersji. Dodatkowo, w związku z ostrzeżeniem CSIRT dotyczącym wykrytych podatności w produktach Microsoft Edge oraz Google Chrome, zalecamy ich niezwłoczną aktualizację.
Zachęcamy do śledzenia aktualności i listy ostrzeżeń na stronie www.cert.pl, gdzie są publikowane i aktualizowane treści dotyczące cyberzagrożeń.
Wszystkie systemy bezpieczeństwa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej są na bieżąco aktualizowane. Ochrona OSE minimalizuje wpływ zagrożeń zewnętrznych na funkcjonowanie szkolnych sieci komputerowych, a nasze zaawansowane usługi bezpieczeństwa w tym trudnym czasie są w stanie zapewnić ochronę przed zdecydowaną większością cyberzagrożeń pojawiających się w sieci. Zalecamy wszystkim użytkownikom OSE korzystanie z rozszerzonych usług bezpieczeństwa.
Status usług można sprawdzić w portalu Moje OSE lub wpisując w przeglądarce adres: mojadres.ose.internal
Z poważaniem,
Zespół OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna
Od poniedziałku 28 lutego, w naszej szkole w ramach działalności Szkolnego Koła PCK oraz Samorządu Uczniowskiego, organizujemy zbiórkę darów dla rodzin z Ukrainy, którą przekażemy do punktu w Centrum Kultury w Bodzentynie. Dary można przynosić przez cały tydzień w godzinach od 8 do 14.
Bardzo prosimy o dobre serducho i włączenie się w akcję pomocy.
Po kilkutygodniowym okresie nauki zdalnej uczniowie powrócili do zajęć stacjonarnych w szkołach i placówkach. Aby minimalizować ryzyko zakażenia, niezbędne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz zaleceń sanitarnych. Ważne jest także obserwowanie objawów chorobowych u dziecka i odpowiednie reagowanie w takiej sytuacji.
– Specjaliści z zakresu chorób zakaźnych podkreślają, że w walce z epidemią dużą rolę odgrywa solidarność społeczna, w tym także decyzje podjęte przez rodziców uczniów. Dlatego zwracam się z gorącym apelem o odpowiedzialne reagowanie w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych COVID-19 u Państwa dziecka – napisała Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek w liście skierowanym do rodziców i opiekunów.
W tekście wiceminister zaznaczyła, że pozostawienie w domu dziecka z objawami chorobowymi oraz konsultacja z lekarzem to metody minimalizowania nie tyko zakażenia SARS-CoV-2, ale także innych infekcji wirusowych, w tym grypy i zachorowań grypopodobnych – Te standardowe działania profilaktyczne mają wpływ zarówno na bezpieczeństwo zdrowotne całej społeczności szkolnej oraz ograniczają nieobecności w szkole – podkreśliła wiceminister Marzena Machałek.
Sekretarz Stanu w MEiN wskazała również na zmianę w podejściu do walki z COVID-19 polegającą na wprowadzeniu w pełni darmowych testów, które można zrealizować bez skierowania od lekarza.
Od wielu miesięcy przedszkola, szkoły i placówki funkcjonują w podwyższonym reżimie sanitarnym, który regulują ogólnie obowiązujące przepisy, w tym także wytyczne MEiN, MZ i GIS. Wytyczne to zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna oraz higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii. Są w nich zawarte rekomendacje o charakterze ogólnym i szczegółowym. Zalecenia szczegółowe dotyczą: organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, gastronomii, postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników.
W związku ze zmianą zasad kierowania na kwarantannę osób z tzw. „kontaktu” z osobą zakażoną na COVID-19 zaktualizowano Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Polska pisarka, poetka, tłumaczka i publicystka. W 2022 roku przypada 180. rocznica jej urodzin (23 maja 1842). Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii, realistkę, twórczynię „ Roty”.
Maria Konopnicka debiutowała w czasopiśmie „Kaliszanin” w 1870 roku, używając pseudonimu „Marko”. W 1881 roku wydała pierwszy tomik poezji. Redagowała pismo „Świt”, współpracowała z tygodnikiem „Bluszcz”, pisała nowele. Była honorową członkinią Towarzystwa Szkoły Ludowej. Na łamach m.in. „Kuriera Warszawskiego” zajmowała się krytyką literacką. Zasłynęła prozą i utworami skierowanymi do dzieci. W 1908 roku opublikowała Rotę – wiersz, który był jej protestem przeciw polityce germanizacji w zaborze pruskim. Za pomocą utworów protestowała przeciwko ustrojowi oraz niesprawiedliwości społecznej. Uczestniczyła w proteście przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni, akcji potępiającej represje władz pruskich. Walczyła o prawa kobiet, o pomoc dla więźniów politycznych i kryminalnych.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Woli Szczygiełkowej informuje, iż od 1 marca 2022r. można zapisywać dzieci do Punktu Przedszkolnego i Oddziału Zerowego. Czeka tu na Wasze dzieci miła, przyjazna atmosfera oraz zajęcia w sali multimedialnej, prowadzone w małej grupie. Wyróżnia nas bliskość natury, piękne widoki i mnóstwo zajęć na świeżym powietrzu. Dzieci mogą skorzystać również z dożywiania (obiady w formie Cateringu).
Jest również możliwość zapisu dzieci do szkoły podstawowej, klas I- VIII.
Rodzice dzieci już uczęszczających do naszego przedszkola składają deklarację o kontynuowaniu edukacji przedszkolnej w roku szkolnym 2022/2023.
„ Jeżeli język nie jest poprawny,
mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć.
Jeżeli mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć,
nie będzie zrobione to, co ma być zrobione.”
Konfucjusz
Uczniowie klas młodszych, także świętowali Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Na lekcjach języka polskiego prezentowaliśmy ciekawostki związane z naszym językiem, rozwijaliśmy słownictwo, ćwiczyliśmy poprawność ortograficzną, braliśmy udział w grach i zabawach związanych z szeroko rozumianą poprawnością językową. Na koniec uczniowie dostali pamiątkowe dyplomy za aktywny udział w zajęciach
„Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym. W naszej szkole, zgodnie z wieloletnią tradycją, także świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Na lekcjach języka polskiego prezentowaliśmy ciekawostki związane z naszym językiem, rozwijaliśmy słownictwo, ćwiczyliśmy poprawność ortograficzną, braliśmy udział w grach i zabawach związanych z szeroko rozumianą poprawnością językową. Jednak najtrudniejsze dla uczniów okazały się łamańce językowe. Spróbujcie i Wy zostać mistrzem wymowy: Rozrewolweryzowany rewolwerowiec z rozrewolweryzowanym rewolwerem rozrewolweryzował rewolwer rozrewolweryzowanego rewolwerowca. Na korytarzu pojawiła się gazetka informująca o historii i znaczeniu tego szczególnego dnia. Uczennice: Klaudia Raczyńska, Agata Koniarska i Małgorzata Wrona wykonały plakaty promujące to święto. Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.
Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień.
Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego.
„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.” "Przerwa na czytanie" - to akcja, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcenie dzieci do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Dziś dla najmłodszych uczniów naszej szkoły przygotowaliśmy niespodziankę. Odwiedziła nas Pani Bożena Markowicz, nauczyciel - emeryt , która z pomocą wychowawców klas, przeprowadziła bardzo pouczające zajęcia na temat czytania książek. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali czytanych opowiadań oraz chętnie udzielali odpowiedzi na zadawane pytania.
LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
w szkołach podstawowych Gminy Bodzentyn
Począwszy od 1 września 2022 roku we wszystkich szkołach podstawowych, dla których Gmina Bodzentyn jest organem prowadzącym pojawią się nowe pomoce dydaktyczne. Dodatkowe wyposażenie zostanie zakupione w ramach programu „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”. Program finansowany jest ze środków przeznaczonych na przeciwdziałanie i zwalczanie COVID-19. Jego celem jest wsparcie procesu dydaktycznego i uczynienie go bardziej interdyscyplinarnym i innowacyjnym za pośrednictwem nowoczesnego sprzętu. Zakupione przez szkoły pomoce mają uatrakcyjnić zajęcia szkolne.
Na wnioski dyrektorów szkół podstawowych, złożone w październiku 2021 roku, wszystkie nasze szkoły otrzymały dofinansowanie. Przyznane wsparcie dla każdej szkoły wynosi:
Łączna kwota wsparcia dla gminy Bodzentyn stanowi wartość 288 600,00 zł.
Dyrektorzy szkół wraz ze swoim gronem pedagogicznym stworzyli bardzo interesujące projekty w ramach zaplanowanego w programie wyposażenia. Każda ze szkół dokonała indywidualnych wyborów według swoich potrzeb i pomysłów. Wśród złożonych zamówień znalazły się, np. drukarki 3D z akcesoriami, mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami, sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć oraz stacje lutownicze, które według założeń programu stanowią wyposażenie obowiązkowe dla każdej szkoły. W ramach katalogu wyposażenia dodatkowego część szkół zaplanowała wyposażenie pracowni plastycznych, wyposażenie pracowni technicznych, zakup robotów do nauki programowania, klocki Lego dla uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej do nauki robotyki i kreatywnego projektowania oraz interaktywne materiały edukacyjne.
W grudniu 2021 roku oraz styczniu 2022 r. po przeprowadzonych zapytaniach ofertowych dyrektorzy szkół zawarli umowy z wybranymi podmiotami na realizację dostaw pomocy dydaktycznych w roku 2022. Pierwsze dostawy mają nastąpić w terminie do 30 kwietnia. Realizacja całego zamówienia powinna się zakończyć nie później niż do dnia 15 sierpnia 2022 roku.
#laboratoriaprzyszlosci
#LaboratoriaPrzyszlosci
Od 21 lutego 2022 r. wszyscy uczniowie wracają do nauki stacjonarnej.
Sytuacja epidemiczna pozwala na powrót do normalnej pracy szkół – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Pamiętaj! Dbaj o higienę i często myj ręce wodą z mydłem. To również od Ciebie zależy, czy wirus będzie rozprzestrzeniał się dalej!
Od 21 lutego 2022 r. wszyscy uczniowie wracają do nauki stacjonarnej.
Szczegółowe informacje dostępne na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka
Od 31 stycznia 2022 r. do 27 lutego 2022 r. uczniowie szkół podstawowych klas V-VIII i uczniowie szkół ponadpodstawowych przechodzą na naukę zdalną. Zdalnie pracować będą również placówki kształcenia ustawicznego i centra kształcenia zawodowego. Uczniowie z klas I-IV szkół podstawowych i przedszkolaki kontynuują naukę w trybie stacjonarnym.
Rozporządzenie wchodzi w życie 27 stycznia 2022 r.
https://www.gov.pl/attachment/8672a8fb-2d32-4b17-bf76-8e08a1b8ec51
Dzień babci i Dziadka to wyjątkowy dzień w środku mroźnej zimy. Dzień, który ogrzewa wszelkie chłody i promienieje ogromnym ciepłem – miłością wnucząt do dziadków.
W programie słowno - muzycznym, uczniowie naszej szkoły złożyli życzenia wszystkim Babciom oraz Dziadkom – a my, nauczyciele i pracownicy przyłączamy się do tych życzeń.
We wtorek, 11 stycznia pojechaliśmy na lodowisko. Chcieliśmy sprawdzić nasze siły w jeździe na łyżwach. Nie było to dla wszystkich, takie łatwe! Dobre zasznurowanie łyżew, graniczyło prawie z cudem, ale daliśmy radę! Wywracankom, nie było końca, leżał chyba każdy... Na szczęście na lodowisku pojawiły się pingwiny, które nas podtrzymywały i naprawdę były nam bardzo pomocne.
Była jazda… były tańce na lodzie i łyżwy nas niosły. Ruch na świeżym powietrzu, w trochę mroźny dzień to przecież samo zdrowie!
A może pojedziemy jeszcze raz ?
Dziękujemy serdecznie Panu Markowi Lachowskiemu oraz Paniom Małgorzacie Sikora, Marcie Koniarskiej, Agacie Bzymek, Marlenie Gałek i Jolancie Pióro za zorganizowanie wyjazdu i dbanie o bezpieczeństwo uczniów.
Drodzy rodzice, nauczyciele, absolwenci i sypmatycy Szkoły Podstawowej w Woli Szczygiełkowej. Zbliża się okres rozliczeń podatkowych. Dziękujemy Wam za przekazanie 1% na rzecz naszej placówki w latach ubiegłych. Pamiętajcie o nas także w tym roku.
Szanowni Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie,
Zgodnie z zapowiedziami od 10 stycznia 2022 r. wracamy do nauki w trybie stacjonarnym.
W związku z powrotem do nauki w szkole zwracam się z prośbą o:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/powrot-uczniow-do-nauki-stacjonarnej-od-10-stycznia-2022-r
Kochani Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele,
Pracownicy Obsługi oraz Przyjaciele Naszej społeczności.
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzę Wam zadowolenia i satysfakcji z podejmowanych wyzwań. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój, wytchnienie i radość.
Każda chwila świąt Bożego Narodzenia niech żyje własnym pięknem,
a Nowy Rok obdaruje Was zdrowiem, pomyślnością i szczęściem.
Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia
życzy Dyrektor Szkoły !
Piątek 17 grudnia 2021 roku był ostatnim dniem nauki stacjonarnej przed świąteczną przerwą zimową.
Uczniowie spotkali się z wychowawcami w swoich klasach by podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia świąteczne oraz zaśpiewać razem kolędy.
Odwiedziły nas również pani radna Bogusława Jankowicz oraz Pani sołtys Bozena Wygladacz . Panie złożyły uczniom i nauczycielom życzenia świąteczne a także wręczyły dzieciom słodkie upominki.
Informuję, że szkoła włącza się w akcję ,,Razem na święta". Z uwagi na trwający stan epidemii działania realizowane w ramach akcji „Razem na Święta” powinny uwzględniać obowiązujące zasady bezpieczeństwa i przepisy sanitarne. Przesyłam propozycję działań:
- zorganizowanie zbiórki darów dla osób potrzebujących,
- samodzielne przygotowanie słodkich upominków (np. pierniczków) i obdarowanie nimi sąsiadów albo osób potrzebujących z najbliższej okolicy,
- przygotowanie ozdób świątecznych dla osób z rodziny, najbliższej okolicy, przyjaciół,
- zaoferowanie pomocy osobom starszym w przedświątecznych zakupach i porządkach,
- zorganizowanie zbiórki darów dla schroniska dla zwierząt,
przygotowanie kartek dla kombatantów i Rodaków na Kresach,
- wsparcie organizacji oferujących pomoc Polakom i Polonii za granicą.
Dnia 12 października odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów dzieci klasy I. To bardzo ważne wydarzenie zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. Uroczystość ta miała doniosły , wyjątkowy charakter z uwagi na to, że została połączona ze świętem - Dnia Edukacji Narodowej. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście : Burmistrz M i G Bodzentyn Dariusz Skiba, Pani Bogusława Jankowicz - radna M i G Bodzentyn , sołtys Woli Szczygiełkowej i była dyr- Pani Bożena Wyglądacz, również była dyrektor szkoły Pani Marta Kita, Bożena Markowicz, Przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Lesisz, dyrektor szkoły Pani Grażyna Miernik, Rodzice, Nauczyciele ,Pracownicy szkoły i uczniowie starszych klas. W pięknie udekorowanej sali pierwszoklasiści prezentowali swoje umiejętności. Recytowali wiersze,śpiewali piosenki, tańczyli, a wszystko po to, aby mogli być przyjęci do grona społeczności szkolnej. Doniosłym momentem było ślubowanie oraz pasowanie na ucznia, którego dokonała dyrektor szkoły Pani Grażyna Miernik - tradycyjnie , drewnianym ołówkiem. Dowodem na to, że dzieci stały się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły było wręczenie przez wychowawcę, Panią Agatę Bzymek dyplomów- aktów pasowania na ucznia.Nie zabrakło upominków i słodyczy ufundowanych przez zaproszonych gości, nauczycieli i rodziców. Po ślubowaniu i pasowaniu pierwszaków uczniowie wszystkich klas przedstawili program artystyczny z okazji DEN. Piękne wiersze,piosenki, życzenia i symboliczny kwiatek, były dowodrm wdzięczności i uznania dla wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Powered by aSc EduPage